Plnit nebo neplnit? Dejte na ekologii

Ať už jste majitelem tiskárny, kopírky, či multifunkčního zařízení, jistě brzy po začátku jejich provozu narazíte na otázku, zda koupit novou tiskovou kazetu nebo ji doplnit? Existují lidé, kteří o tom, že je možné originální kazety doplňovat, neslyšeli a kupují si stále nové originální náplně. Najdete ale také početnou skupinu těch, kteří zkouší alternativní řešení – náplně si buďto „podomácku“ sami doplňují pomocí samoobslužných doplňovacích sad (refill setů) nebo svou kazetu svěřili do péče renovátorských firem. Kvalita těchto alternativních řešení však nebývá vždy uspokojivá a i přes špatné zkušenosti uživatelé zkoušejí další možnosti, aby nemuseli kupovat drahé originální kazety.

Kupovat totiž pokaždé novou kazetu není výhodné. Jde tu samozřejmě o kombinaci ceny a potřebné kvality. Strategie výrobců tiskáren je jednoduchá – spočítali si, že mnohem lepší než prodávat tiskárnu za 20 peněz a náplň k ní za 2 peníze je prodávat tiskárny za 10 peněz a náplně za 6 peněz, protože takový nákup přiláká víc zákazníků. Jejich prvotní impulz je totiž cena zaplacená dnes a moc si neuvědomí náklady na provoz v budoucnu.

Představte si, že si koupíte např. inkoustovou tiskárnu za Canon MG5350 v ceně 2.290 Kč. Za černou originální kazetu č. 525 zaplatíte 336 Kč a 1176 Kč za sadu barevných originálních kazet č. 526 (žlutou, červenou, černou a modrou). Předpokládáme-li spotřebu 4 ks černých a 2 sad barevných kazet za rok, pak za originální náplně zaplatíte za rok 3.696 Kč.

Kromě nákupu originálních kazet máte však ještě tyto možnosti:

Kupovat neoriginální kompatibilní kazety

Používat sady pro ruční plnění

Doplňovat originální kazetu u profesionálního renovátora

Předpokládáme-li stejnou spotřebu ve všech případech, pak uspoříte oproti ceně originálu:

 • 30-50% při nákupu neoriginálních kazet (od alternativních výrobců)
 • 65% při nákupu doplňovacích sad a domácím plnění
 • 80% při profesionálních renovacích

 

Otázkou však zůstává to, jestli se zvýší spotřeba při používání kompatibilních kazet a jestli vydrží doplňovaná kazeta minimálně stejně dlouho jako originál. Zkusme si uvedené možnosti podrobnější porovnat.

Kompatibilní tonery a inkoustové kazety

Mohou přinést úsporu až 50 % z ceny originálu. Nejsou vyrobeny výrobcem tiskárny. Často se však může stát, že se jedná o již jednou vytisknuté originální kazety, které renovátor pod svým jménem naplnil a nabízí je k prodeji. Největší výhodou je, že nemusíte skladovat prázdnou kazetu a naopak ji můžete zpeněžit tím, že ji zašlete výrobci nebo renovátorům. Toto je však méně výhodné v porovnání s tím, když si originální kazetu necháte a odnesete ji k doplnění či renovaci (nebo ji naplníte sami).

Sady pro ruční doplňování

Jedná se o zdánlivě o nejvýhodnější možnost. Samotná technologie doplňování inkoustových a laserových kazet sice může být jednoduchá pro šikovného kutila, ale prosté fyzikální zákonitosti nedovolí dlouhodobě doplňovat kazety ručně. Inkoustovým kazetám v principu vadí kontakt vzduchu a inkoustu, kterému se při ručním plněním nevyhnete. S laserovými kazetami byste možná byli úspěšnější, nasypat však tonerový prášek do válce, aniž byste vdechli rozptýlené prachové částečky, by bylo obdivuhodné. Velmi často se tak stává, že kazetu sice jednou naplníte, podruhé už se to nemusí povést nebo naopak budete ji po relativně krátké době znovu muset doplnit.

Profesionální renovace a plnění originálních kazet

Poslední způsob přináší zhruba 80% úsporu oproti nákupu originálních kazet. Nespornou výhodou je ekologické hledisko – používáte svůj obal, který neustále dokola doplňujete a jen vy víte, jak se s kazetou zacházelo. Je však třeba, aby profesionální renovátor kromě doplnění inkoustu nebo tonerového prášku měnil i další součástky jako například čipy u inkoustových kazet nebo válce u tonerů. Pokud je však správný technologický postup dodržen, pak profesionální doplňování originálních kazet dává dlouhodobě největší smysl. Ideální proto je najít si v okolí profesionálního a spolehlivého renovátora, k němuž budete chodit se svou originální kazetou.

A jak takového poznat?

 • Při plnění inkoustových kazet používá stroje s vakuovým prostředím
 • Při renovacích dbá na šetrnost k životnímu prostředí
 • Vyčistí kazetu ultrazvukem nebo párou podle znečištění kazety
 • Poradí s výběrem tiskárny vzhledem k nejlevnějšímu způsobu doplňování
 • Zašle vám kazety, pokud jste z daleka
 • Doporučil vám ho přítel
 • Vyslechne problémy
 • Vyřeší je
 • Usměje se a
 • Poděkuje vám za přízeň